Z vašich dotazů: Úspěšnost jenom 10%, kde dělám chybu?

Nedávno jsem dostala zajímavý dotaz od jednoho mého studenta Tomáše P.:

Snažím se obchodovat, ale mám fakt katastrofální výsledky: 1 mini zisk, jeden nulový stop loss a asi 9 ztrát. Vždycky pomalu koupím, pak přikoupím a pak prásk – na stop losse. Naposledy se mi to stalo v pátek na LEJ-LEM – ve čtvrtek jsem přikoupil a v pátek na stoplosu ven. A včera spread vylezl nad čtvrteční úroveň. Já si nějak neumím poradit s tou volatilitou spreadů. Přijde mi že se to hýbe takovým způsobem: tři dny nic a pak mega pohyb. Že to má průběh takových zmatených čar, ve který se nějak nedá orientovat. Stop lossy si sice dávám pod resistence, ale pak mě to na nich akorát vyhazuje. Navíc mi přijde, že jsou různé spready různě volatilní – tak např ten LEM-LEJ je nejspíš volatilnější nes SBK-SBH. Tak by mi přišlo logické dávat si třeba pro SBK-SBH menší stop loss než pro LEJ-LEM. Přijde mi, že tu koncepci chápu, ale absolutně mi nefunguje ten mikromanagement vstupů. A poměr 1 zisk ku 9 ztrátám mě teda už psychicky zdecimoval – že jsem nějak ztratil naději, že tentokrát to vyjde.

To, co popisuje Tomáš, je známkou systematických chyb. Není to smůla, protože natolik špatné úspěšnosti ve skutečnosti není lehké dosáhnout. Kdyby člověk vstupoval do obchodů zcela náhodně, měl by úspěšnost okolo 50%. Je pravda, že obzvláště u začátečníků není nic výjimečného, když se vyskytne několik ztrát za sebou. Až tak špatné výsledky ale ukazují na hlubší problém v obchodním systému.

V čem je tedy problém?

 

1. možná příčina

Nemám podrobné informace o obchodech, které Tomáš popisuje. Problém ale bude nejspíše v risk managementu. Zdá se, že Tomáš nemá zas tak špatný odhad trhu. U obchodu na hovězím, který popisuje, se trh nakonec vrátil k růstu. Volatilita tohoto spreadu ale Tomáše vyhodila se ztrátou. To znamená, že měl nedostatečně velký stoploss. Občas se stane, že člověk má smůlu. Přijde například nečekaná zpráva, jako byl nedávný požár obrovských jatek v USA, který způsobil limitní pohyb na hovězím směrem dolů. Je ale nepravděpodobné, že se něco takového stane 9krát za sebou.

Skutečnou příčinou je podle mě nedostatečná velikost účtu. Když člověk vidí nějakou super příležitost, nechce si ji nechat ujít. Má snahu ji zobchodovat i přesto, že se může jednat o rizikovější trh. Obzvláště začátečníci tomuto vábení trhu neodolají. Pokud ale člověk na určitý obchod nemá dostatečně velký účet, musí si nastavit těsný stoploss. Jinak by mu jeho risk management vstoupit nedovolil. Problém ale je, že takto těsný stoploss neodpovídá skutečné rizikovosti dané příležitosti.

Bohužel neexistuje žádný trik, jak problém nízkého účtu obejít. Pokud někdo chce mít možnost zobchodovat širokou škálu trhů, musí na to mít dostatečně velký účet.

Druhým řešením je pečlivý výběr trhů. To znamená neobchodovat trhy, na které nemáme účet. Například je rozumné, pokud začátečník začne obchodovat pouze zrniny a zůstane u nich klidně i pár let, než se odhodlá na další trhy. Na tom není nic špatného. Zrniny nám totiž dávají možnost vybírat velmi konzervativní spready s malým rizikem, které přitom mají dobrou úspěšnost. Webinář na toto téma můžete shlédnout ZDE.

Není lehké omezit se pouze na několik trhů. Komodit je mnoho a když vidíte zajímavé příležitosti, je těžké odolat. Pokud se ale chcete vyhnout zbytečným ztrátám, musíte ODOLAT a obchodovat pouze to, na co máte účet.

 

2. možná příčina

Druhou možnou příčinou jsou zbytečně časté zásahy do vlastních obchodů. Typicky to nastává, když člověk příliš sleduje svoje otevřené pozice. Právě začátečníci mají tendenci reagovat na sebemenší změnu na trhu. Předčasně pak uzavírají slibné obchody ve ztrátě před tím, než se stačí projevit efekt kvůli němuž do obchodu v prvé řadě vstupovali. Jdou tak proti vlastnímu obchodním systému, což je vždy kontraproduktivní.

Naštěstí i zde existuje řešení. Zkuste například postup, kdy budete kontrolovat pozice až po uzavření trhu (pokud jde o trhy, které mají přestávku v obchodování). Tehdy totiž nemůžete udělat ukvapené závěry. Riziko zbytečných zásahů do pozic je proto menší než v běžných obchodních hodinách. Další možností je otevírat platformu pouze jednou za pár dnů nebo maximálně jednou za den na pár minut.

Je pravda, že v kurzu ukazuji množství užitečných technik k dosažení vyšší ziskovosti. Jednou z nich je vyhodnocování aktuálního rizika obchodu. Například je možné z obchodu vystoupit dříve, pokud usoudíme, že rizikovost naší pozice příliš vzrostla. Není to ale něco na čem by měl být postaven obchodní systém. Dokáže nám to zvýšit úspěšnost řekněme o deset, maximálně dvacet procent. Jedná se ale o pokročilou metodu, kterou si většinou osvojí až zkušenější obchodníci. Pokud se o něco takového bude snažit málo zkušený obchodník, může se často zmýlit.

Proto pokud jste začínající obchodníci, mám pro vás následující radu. Mějte svůj prvotní obchodní systém více mechanizovaný. Tzn. více se spoléhejte na sadu předem stanovených pravidel a striktně je dodržujte. Například už před vstupem do obchodu mějte jasně stanovený stoploss (nemusí to být STOP příkaz, stačí mentální stoploss), předem stanovený profit target (klidně prostřednictvím LMT příkazu) a toto nastavení v průběhu obchodu neměňte. Nesnažte se trhy příliš sledovat a raději si počkejte, jak se obchod vyvine.

Tento více mechanický přístup pomůže začátečníkům minimalizovat riziko špatných rozhodnutí. Před samotným vstupem do pozice je totiž analýza trhu snazší. Člověk není pod tlakem, protože ještě nemá žádný otevřený zisk ani ztrátu. Zpravidla tak dokáže vyhodnotit trh lépe, než když už nějakou pozici drží. Tehdy už hrají roli emoce, které mohou úsudek tradera negativně ovlivnit.

 

Shrnutí

Abnormálně časté ztráty nejsou dílem náhody. Statisticky to není možné, obzvláště pokud už se jedná v větší vzorek obchodů. Je to vždy důsledkem systematických chyb.

Nejčastější příčiny:

  1. příliš nízký účet a snaha obchodovat rizikovější trhy
  2. zbytečně časté zásahy do vlastních obchodů

Řešení:

  1. větší účet, nebo výběr pouze nízkorizikových trhů
  2. méně časté kontroly portfolia a zásahy do pozic
  3. ze začátku více mechanizovaný obchodní systém

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *