Bitcoin, spready a brokeři
Již zde byla řeč o tom, podle jakých metod komoditní spready vybírat, jak počítat jejich hodnotu a s tím spojené tučné zisky. Nic zásadního ještě ale nebylo napsáno k tématu, kde a jak vše reálně zobchodovat. Pokusím se tedy tento informační deficit alespoň z části vyrovnat.
Úvodem ještě důležité vymezení, na jaké úrovni se budeme pohybovat. Doufám, že zde nemusím vysvětlovat rozdíl mezi pojmy slavista a slávista. Odlišnost klasických komoditních spreadů obchodovaných přes futures kontrakty a hybridních rozdílových pozic různých mimoburzovních trhů. Ty se většinou realizují přes forwardové a swapové kontrakty, případně dokonce v rámci velkoobchodních smluv o podmínkách odběrů. I když se v obou případech může jednat o spready a jde také o komodity, tento web se věnuje výhradně burzovním obchodům. Tak zcela pominu, jistě velmi zajímavé a poučné způsoby vypořádávání mezi obchodníky s energiemi nebo kovy, realizované na mimoburzovních platformách. Jistě, doporučuji i toto téma studovat, může pomoci lépe pochopit některé obecnější tržně-surovinové zákonitosti. Zde ale pro něj nemáme prostor.
Probereme tedy pouze nejrozšířenější formu obchodování, vhodnou a používanou drobnými spekulanty. Tato skupina obchoduje spready výhradně přes veřejné burzovní futures kontrakty, případně doplněné o nějakou metodu opční strategie. Dá se tedy říci, že se jedná o klasické komoditní obchodníky, pouze využívající specifických postupů a nástrojů.
Nyní, když jsme si definovali o jakých spreadařích zde bude řeč, bylo by dobré je rozdělit na dvě skupiny. První z nich, můžeme ji označit B, tvoří drtivou většinu spreadových obchodníků. Béčko obchoduje jen nejlikvidnější kontrakty, převážně na burzách v USA. Naproti tomu podstatně menší skupina A, působí více globálně, často napříč trhy, burzami a světadíly. Áčka jsou obvykle zkušení matadoři, co již něco ve spreadech dokázali a na trhu se zorientovali. Často se však zaměřují na úzkou skupinu komodit a obchodů, kterým perfektně rozumějí a mají je „přečtené“. Tím nechci říci, že B jsou nějak podřadnější, jde čistě o rozlišovací označení.
Skupina B
Ta si vystačí s nejrozšířenějšími obchodními platformami. Vzhledem k tomu, že již mnoho let jsou důležité futures kontrakty obchodovány elektronicky, jsou též přístupné jejich tickery u brokerů. Pamatuji ještě dobu, kdy některé komodity byly obchodovatelné jen na parketu a elektronická obdoba kontraktu buď neexistovala, případně byla zoufale nelikvidní. Pokoušet se o vstup a hlavně pak o výstup přes elektronický kontrakt bylo rizikové, plnění prachbídné. To dnes již neplatí a v podstatě vše v USA je elektronika. Pokud si nevyberete nějakou velmi exotickou komoditu, neměl by nastat problém. Jen si raději dopředu ověřte, že zadáváte kontrakt na správné (myšleno likvidní) burze. Některé komodity jsou totiž kotovány na více burzách a likvidita je tam velmi různá. Pokud si nejste jistí, doporučuji prověřit OI a volume. Nebo se poradit u někoho zkušenějšího, ten jistě bude vědět. Není nic horšího, než když s daným kontraktem obchodujete jen dva. Vy a tvůrce trhu.
Brokerů vhodných pro skupinu B je mnoho. U nás je myslím nejrozšířenější Interactive Brokers (IB) a jeho nadstavby. Neberte to ale jako doporučení, jsou i lepší. Při výběru brokera pro spready je důležité, krom jiného, aby nabízel plnohodnotné futures kontrakty. Pozor, různé certifikáty a podobné nástroje nejsou pro spready vhodné. Výhodou je pak nabídka nástrojů přímo určená pro spreadaře. Zajímavé jsou tzv. combo příkazy, možnost zobrazovat přímo rozdílový graf apod. V zásadě však tato udělátka nejsou nutná a můžete je snadno nahradit aplikacemi třetích stran či spready zadávat po jednotlivých nohách. Musím se přiznat, že tento středověký způsob sám používám nejčastěji. Ale jistě, combo může ušetřit čas a pro nezkušeného tradera je určitou přípravou a tím pojistkou před zbytečnými chybami.
Zadávání combo příkazů přímo v platformách není složité. Ukažme si to například na IB. Do řádku Financial Instruments zadáte ticker komodity. Po nabídce možností nezvolíte Futures ale přímo Combinations. Dále pak záleží, zda potřebujete jen kalendářní spread nebo mezikomoditní. V prvém případě do platformy zadáte přímou volbu a z tabulky vyberete příslušné měsíce expirace. V druhém případě musíte vybrat záložku Pair or Leg-by-leg a tam zadáte jednotlivé nohy ručně. V jiných platformách je to podobné, pokud tedy combo nabízejí.
K otázce combo příkazů bych chtěl ještě upozornit na důležitou věc. Velmi dobře fungují za standardních podmínek. V dobách turbulencí na trzích a limitních pohybů to však nemusí platit. Dobře si vzpomínám, jak mi jeden zkušený spreadový obchodník popisoval „funkčnost“ během jedné paniky na pšenici. Šlo tehdy myslím o zcela nečekané vyhlášení stavu zásob. Combo se zbláznil a choval se velmi zvláštně. I proto sám využívám combo jen u kalendářů, je to ale každého svobodná volba.
Skupina A
Jak jsem již psal výše, áčka jdou více do struktury trhů, vyhledávají méně obchodované komodity a především exotické trhy a lokální burzy. Situace se sice poslední roky, díky globalizaci a nákupům velkých hráčů, mění. Stále ale existuje mnoho zajímavých příležitostí mimo hlavní trh v USA. Například pšenice se neobchoduje jen v Chicagu a Kansasu ale v mnoha dalších destinacích. To samé platí pro další komodity. Také je možné obchodovat různé speciální a méně likvidní věci. Od mléčných derivátů, marginálních kovů, paliv apod.
Pro takové obchody potřebujete speciálního brokera. Většinou musíte nalézt full service služby. Tedy brokera, který je schopen otevírat a zavírat pozice na několika burzách, v odlišných částech planety. Většinou to ani nejde přes nějakou elektronickou platformu, ale musíte zvednout telefon či použít Skype a podobné prostředky.
Najít kvalitního brokera tohoto ražení není snadné. Záleží na tom, co všechno chcete obchodovat a jak velký máte účet. Tento způsob je sice velmi zajímavý a poskytuje mnohdy výjimečné arbitrážní příležitosti, má ale též mnoho rizik a komplikací. Krom transakčních nákladů, které jsou přirozeně o dost vyšší než u elektroniky, jsou tu i mnohé pasti. Je proto nutné full service brokera si dobře vyškolit a ujasnit si detailně podmínky. Asi nejdůležitější je vše kolem podstaty spreadů. Ne každý broker s nimi má zkušenost a tak musíte jasně určit, jak se má chovat. Je tu totiž podstatně větší riziko, že místo relativně bezpečného spreadu se ocitnete v pozici, kdy budete mít otevřenou jen půlku. To znamená nést zisky ale i ztráty z pohybu podkladové komodity. Důsledky asi netřeba rozvádět. Pozor si dejte především na podmínky vyplnění příkazů, zejména při uzavírání. Musíte mít jasno v obchodních hodinách burzy, každá noha je může mít jiné. Obchodníkům s menšími účty může vadit méně výhodná marginová politika. Některé méně známé meziburzovní spready např. vůbec nenabízí zvýhodněný margin. Burzy a potažmo pak broker chtějí marginy, jako by jste měl otevřené dva zcela samostatné komoditní obchody. Při větších pohybech podkladu pak může klidně hrozit margin call. I když samotný spread se pohne jen minimálně. A takových nášlapných min je tu více. Určitě nedoporučuji zkoušet věci, kterým úplně nerozumíte.
A proč ten Bitcoin v názvu příspěvku? „Tulip BioMed se přejmenovala na Bitcoin Services a její akcie stouply o 42,5 tisíce procent„, tak uvidíme.