Ropa a situace na Blízkém východě

Na komoditních trzích je poměrně rušno. Rozhodně máme co sledovat a analyzovat. Dnes se podívám blíže na trh s ropou. Je obecně známo, že tento trh je velmi důležitý a má vliv na mnoho dalších komodit. Já vám dnes popíšu můj náhled na aktuální situaci.

V první řadě začnu s tou asi nejdůležitější zprávou tento týden. Mám na mysli úterní oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že odstupuje od mezinárodní jaderné dohody s Íránem. Kromě toho má v plánu obnovit přísné sankce. Toto rozhodnutí nemělo ale na trh prakticky žádný dopad. A to z několika důvodů.

Tím prvním je, že trh s tímto rozhodnutím dopředu počítal. Tato informace proto byla v ceně již dávno zahrnuta. Druhým důvodem je zatím zbytečná obava z omezení nabídky ropy. Navržené sankce vejdou pravděpodobně v platnost až někdy za půl roku. A co je to hlavní, snížení dodávek z Íránu s velkou pravděpodobností vykryjí další země. Například Saudská Arábie ujistila, že pokryje jakýkoliv výpadek. Navíc zatím ani není jisté, jak se k celé situaci postaví další země. Íránská ropa tak možná nakonec bude moci směřovat do Číny nebo do Evropy.

Následující graf je důkazem, že Trump v úterí s trhem moc nezahýbal. Denní svíčka dokonce ukazuje na pokles ceny ropy a volatilita nebyla nijak zvlášť výrazná.

Jistě se teď ptáte, co tedy hnalo ropu nahoru v následujících dnech? Příčinou je zřejmě geopolitická nestabilita na Blízkém východě, přestřelky mezi Israelem a Íránem a obavy z většího konfliktu.

Tolik v krátkosti k aktuálním událostem. To je spíše pouze pro představu, co může krátkodobě ovlivnit cenu ropy. Já se ale rozhodně neřídím jenom podle zpráv, bez ohledu na to zda jsou to Novinky nebo Bloomberg. Sleduji několik důležitých analýz, které podrobně rozebírám v mých Spreadových reportech. Dnes vám je aspoň v krátkosti představím.

Intermarket analýza

Za první a nejdůležitější věc považuji intermarket analýzu mezi ropou Brent (označení B) a americkou ropou WTI (West Texas Intermediate, označení CL). Konkrétně nyní sleduji vývoj spreadu mezi červencovými kontrakty, tzn. BM18-CLM18, který můžete vidět na následujícím grafu.

Vývoj tohoto spreadu odráží fundamentální situaci na trhu s ropou daleko lépe než novinové články. Reaguje totiž na skutečný růst nebo pokles globální poptávky. Jednoduše řečeno, když se spread rozšiřuje, globální poptávka po ropě WTI roste. Naopak, když se spread zužuje, export ropy WTI není tak atraktivní a poptávka klesá. V posledním období se děje právě ten první scénář. Intermarket spread je příliš vysoko, již podruhé atakuje 6 dolarů, což podporuje export ropy WTI a zároveň žene cenu směrem vzhůru.

Struktura trhu

Druhý důležitý graf, který sleduji, je vývoj contanga, jinak řečeno vývoj struktury trhu. Jak vyplývá z následujícího grafu, bližší část term structure má snahu dostat se blíže ke contangu (modrá a červená křivka). Vzdálenější křivka term structure se ale stále drží pevně v backwardation. Trh proto považuji i nadále za silný, a proto dlouhodoběji očekávám spíše růst ceny ropy.

COT analýza

Samozřejmě i na tomto trhu sleduji analýzu Commitment of Traders. Obě důležité skupiny účastníků trhu nám již dlouho naznačují silně překoupený trh a tedy pravděpodobnost korekce.

Technická analýza

Také samozřejmě analyzuji cenový vývoj ropy. Je zřejmé, že se teď ropa nachází v oblasti dvojité rezistence. Cena dospěla do bodu, kde se střetává rostoucí trendline spolu s hladinou 70 dolarů.

Energie rozhodně nejsou jednoduché trhy. Na energiích je rozumné přihlížet k fundamentům a znát trh do hloubky. To ale neznamená pouze sledovat zprávy, protože tyto informace už jsou v trhu dávno zohledněny. S tím také souvisí fakt, že tato skupina komodit není vhodná pro úplné začátečníky.

Na druhé straně, pokud člověk energiím porozumí a naučí se v nich pohybovat, příležitosti zde můžou být hodně zajímavé (viz. například mé analýzy ve Spreadových reportech nebo v mých starších článcích, kde se mi již od podzimu poměrně dobře daří předvídat vývoj na ropě). Energie také dokážou velmi pěkně trendovat, což je vidět právě i na zmíněné ropě. A další neméně důležitou výhodou je vysoká likvidita. Abych tedy byla přesná, energie patří k nejlikvidnějším komoditním trhům.

Závěr

Krátkodobě na cenu může stále působit situace na Blízkém Východě. Pokud ale strach opadne, je možné, že přijde korekce. Vyplývá to jak z technické analýzy, tak z COT analýzy. Korekce by v ale pravděpodobně byla pouze malá a časově omezená. Poté očekávám pokračování stávajícího silného uptrendu.

Hlavním důvodem je popsaná intermarket analýza, která odraží velmi silné fundamentální síly a zájmy na globálním trhu s ropou. Aby na ropě WTI byl prostor pro výraznější korekci, intermarket spread by musel výrazně klesnout a udržet se po nějakou dobu alespoň pod 4 dolary. I tato korekce by byla ale pravděpodobně časově omezená, protože důvody pro růst ceny ropy zatím stále přetrvávají.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *