Proč nepoužívat pevný stoploss?

V předchozím článku jsem se snažila najít příčiny a řešení systematických chyb, které vedou k nadměrnému množství ztrátových obchodů. A dnes na toto téma navážeme, protože u řízení rizika zůstaneme. Podíváme se blíže na způsob použití stoplossu. Jeden z častých začátečnických dotazů je: jaký stoploss používat? Pevný (příkaz v platformě) nebo mentální (nastavený pouze v naší mysli)?

Na začátek si trošku zavzpomínejme. V první polovině srpna 2019 došlo na hovězím (LE) k limitnímu pohybu. Důvodem byl požár na obrovských jatkách v Kansasu. Tato událost způsobila dočasnou paniku na trhu kvůli předpokládanému snížení poptávky. Na hovězím kvůli tomu došlo k limitnímu pohybu a to dokonce dva dny po sobě. Nejprve o 3c a následující den dokonce o 4.5c (o automaticky navýšené rozpětí ze strany burzy).

A teď si představme situaci kdy držíme long pozici třeba na kontraktu LEV19 a máme nastaven pevný stoploss prostřednictvím stop příkazu na 105c, kde byl přirozený support. V pondělí 12.8. cena otevřela limitním pohybem dolů na 103.75c, kde zůstala až do konce obchodní seance. V takové situaci by nám náš pevný stoploss byl zcela k ničemu, protože příkaz by se nemohl vyplnit. Další den (13.8.) cena otevřela rovnou na 99.5c a hned v zápětí klesla o dalšího 1/4c na 99.25 což znamenalo opět limitní pohyb. V nejlepším případě by se náš stop příkaz vyplnil na 99.5c. Pokud bychom do obchodu vstupovali v pátek na close, naše ztráta by místo plánovaných $700 byla hrozivých $2900!

Dá se tak hrozivé ztrátě vůbec vyhnout? Zcela eliminovat ji zřejmě nepůjde, k podobným nečekaným zvratům na trzích prostě občas dochází. Existuje ale způsob, jak docílit toho, aby pro nás taková ztráta nebyla příliš bolestivá.

Musíme na to jít z úplně jiné strany. Neřešme to, jaký typ stoplossu si nastavíme, zda pevný nebo mentální. Tím nejlepším a nejspolehlivějším způsobem jak řídit riziko je nespoléhat se pouze na stoploss. Teď jste se možná lekli. To není možné, všude se přece píše, že stoploss je velmi důležitý. To je sice pravda, ale jak jste mohli vidět na příkladu s hovězím, ne vždy zafunguje tak jak si představujeme. Tím nejspolehlivějším způsobem jak předejít velkým ztrátám je řídit riziko celého portfolia. Jinak řečeno, klíčem k úspěchu je správná alokace rizika na jednotlivé pozice ve vztahu k celému účtu.

 

Jak zjistit, zda riziko řídíme správně?

Ono je to v podstatě poměrně jednoduché. Ukážeme si to opět na nějaké modelové situaci. Představte si, že otevřete obchod a jeden celý týden se na tuto pozici nebudete vůbec dívat. Tím netvrdím, že něco takového máte dělat. Berte to skutečně jen jako příklad.

Takže si představte, že celý týden vůbec neotevřete obchodní platformu. Během té doby může klidně přijít nějaká negativní událost, která způsobí prudký pohyb proti vaší pozici. Jaký z toho máte pocit? Je to pro vás, resp. pro váš účet v pohodě? Nebo z toho nemáte vůbec dobrý pocit, a to až do té míry, že je pro vás tato představa nesnesitelná. Pokud je to ten druhý případ, rozhodně doporučuji přehodnotit váš risk managemnt. Velmi pravděpodobně je to známka toho, že riziko na úrovni celého účtu neřídíte správně.

Vědomě byste asi vaše pozice na celý týden nenechali na pospas trhům. Přesto k takové situaci v životě může dojít. Můžete mít třeba dopravní nehodu a octnout se v nemocnici na několik dní bez internetu. Nechci samozřejmě myslet na něco tak negativní, ale nemožné to není. Přitom se nemusí jednat o nic vážného, třeba jenom zlomenou nohu a nějaké pohmožněniny. Určitě byste se v takové chvíli nechtěli navíc stresovat otevřenými obchody na vašem účtu. Samozřejmě můžete mít na všech pozicích nastaven pevný stoploss, ale jak jste viděli na příkladu s hovězím, ani ten nemusí vždy zafungovat.

Pokud si naopak takovou situaci při tradingu dokážete představit, riziko pravděpodobně řídíte správně. Nemusíte potom na své obchody tolik myslet a máte celkově lepší život. Neustálý strach z toho, zda na trzích nedojde k nějaké překotné události není vůbec příjemný. Emoce pak mohou způsobovat chyby jednak v tradingu, ale také to může mít vliv i na jiné stránky života.

Limitní pohyby jsou v době elektronického obchodování téměř po celý den málo pravděpodobné. Přesto k nim ale dochází a to především přes víkend. Elektronické obchodování a algoritmizace tradingu naopak přinesly negativní jevy typu flash crash, tzn. náhlé a velké zákmity ceny, které se po chvíli napraví. Podrobněji jsem o tom psala např. v tomto článku (odkaz na Quastic? Proč nepoužívám pevný stoploss). I v takových případech je používání pevného stoplossu nebezpečné.

 

Shrnutí

Neřešte zbytečně do hloubky jaký typ stoplossu používat. Místo toho se zaměřte na správné řízení rizika na úrovni celého účtu. Představte si různé scénáře, přírodní katastrofy vedoucí k nepředvídatelným cenovým pohybům, a to klidně na základě historických dat pro jednotlivé komodity. Ustál by váš účet něco takového? Pokud ne, měli byste alokaci rizika na jednotlivé pozice přehodnotit.

 

 

4 Comments
  1. Profilový obrázek
    • Elena Lindišová
  2. Profilový obrázek
    • Elena Lindišová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *