Proč nepoužívat pevný stoploss?
V předchozím článku jsem se snažila najít příčiny a řešení systematických chyb, které vedou k nadměrnému množství ztrátových obchodů. A dnes na toto téma navážeme, protože u řízení rizika zůstaneme. Podíváme se blíže na způsob použití stoplossu. Jeden z častých začátečnických dotazů je: jaký stoploss používat? Pevný (příkaz v platformě) nebo mentální (nastavený pouze v naší mysli)?
Na začátek si trošku zavzpomínejme. V první polovině srpna 2019 došlo na hovězím (LE) k limitnímu pohybu. Důvodem byl požár na obrovských jatkách v Kansasu. Tato událost způsobila dočasnou paniku na trhu kvůli předpokládanému snížení poptávky. Na hovězím kvůli tomu došlo k limitnímu pohybu a to dokonce dva dny po sobě. Nejprve o 3c a následující den dokonce o 4.5c (o automaticky navýšené rozpětí ze strany burzy).
A teď si představme situaci kdy držíme long pozici třeba na kontraktu LEV19 a máme nastaven pevný stoploss prostřednictvím stop příkazu na 105c, kde byl přirozený support. V pondělí 12.8. cena otevřela limitním pohybem dolů na 103.75c, kde zůstala až do konce obchodní seance. V takové situaci by nám náš pevný stoploss byl zcela k ničemu, protože příkaz by se nemohl vyplnit. Další den (13.8.) cena otevřela rovnou na 99.5c a hned v zápětí klesla o dalšího 1/4c na 99.25 což znamenalo opět limitní pohyb. V nejlepším případě by se náš stop příkaz vyplnil na 99.5c. Pokud bychom do obchodu vstupovali v pátek na close, naše ztráta by místo plánovaných $700 byla hrozivých $2900!
Dá se tak hrozivé ztrátě vůbec vyhnout? Zcela eliminovat ji zřejmě nepůjde, k podobným nečekaným zvratům na trzích prostě občas dochází. Existuje ale způsob, jak docílit toho, aby pro nás taková ztráta nebyla příliš bolestivá.
Musíme na to jít z úplně jiné strany. Neřešme to, jaký typ stoplossu si nastavíme, zda pevný nebo mentální. Tím nejlepším a nejspolehlivějším způsobem jak řídit riziko je nespoléhat se pouze na stoploss. Teď jste se možná lekli. To není možné, všude se přece píše, že stoploss je velmi důležitý. To je sice pravda, ale jak jste mohli vidět na příkladu s hovězím, ne vždy zafunguje tak jak si představujeme. Tím nejspolehlivějším způsobem jak předejít velkým ztrátám je řídit riziko celého portfolia. Jinak řečeno, klíčem k úspěchu je správná alokace rizika na jednotlivé pozice ve vztahu k celému účtu.
Jak zjistit, zda riziko řídíme správně?

Ono je to v podstatě poměrně jednoduché. Ukážeme si to opět na nějaké modelové situaci. Představte si, že otevřete obchod a jeden celý týden se na tuto pozici nebudete vůbec dívat. Tím netvrdím, že něco takového máte dělat. Berte to skutečně jen jako příklad.
Takže si představte, že celý týden vůbec neotevřete obchodní platformu. Během té doby může klidně přijít nějaká negativní událost, která způsobí prudký pohyb proti vaší pozici. Jaký z toho máte pocit? Je to pro vás, resp. pro váš účet v pohodě? Nebo z toho nemáte vůbec dobrý pocit, a to až do té míry, že je pro vás tato představa nesnesitelná. Pokud je to ten druhý případ, rozhodně doporučuji přehodnotit váš risk managemnt. Velmi pravděpodobně je to známka toho, že riziko na úrovni celého účtu neřídíte správně.
Vědomě byste asi vaše pozice na celý týden nenechali na pospas trhům. Přesto k takové situaci v životě může dojít. Můžete mít třeba dopravní nehodu a octnout se v nemocnici na několik dní bez internetu. Nechci samozřejmě myslet na něco tak negativní, ale nemožné to není. Přitom se nemusí jednat o nic vážného, třeba jenom zlomenou nohu a nějaké pohmožněniny. Určitě byste se v takové chvíli nechtěli navíc stresovat otevřenými obchody na vašem účtu. Samozřejmě můžete mít na všech pozicích nastaven pevný stoploss, ale jak jste viděli na příkladu s hovězím, ani ten nemusí vždy zafungovat.
Pokud si naopak takovou situaci při tradingu dokážete představit, riziko pravděpodobně řídíte správně. Nemusíte potom na své obchody tolik myslet a máte celkově lepší život. Neustálý strach z toho, zda na trzích nedojde k nějaké překotné události není vůbec příjemný. Emoce pak mohou způsobovat chyby jednak v tradingu, ale také to může mít vliv i na jiné stránky života.
Limitní pohyby jsou v době elektronického obchodování téměř po celý den málo pravděpodobné. Přesto k nim ale dochází a to především přes víkend. Elektronické obchodování a algoritmizace tradingu naopak přinesly negativní jevy typu flash crash, tzn. náhlé a velké zákmity ceny, které se po chvíli napraví. Podrobněji jsem o tom psala např. v tomto článku (odkaz na Quastic? Proč nepoužívám pevný stoploss). I v takových případech je používání pevného stoplossu nebezpečné.
Shrnutí
Neřešte zbytečně do hloubky jaký typ stoplossu používat. Místo toho se zaměřte na správné řízení rizika na úrovni celého účtu. Představte si různé scénáře, přírodní katastrofy vedoucí k nepředvídatelným cenovým pohybům, a to klidně na základě historických dat pro jednotlivé komodity. Ustál by váš účet něco takového? Pokud ne, měli byste alokaci rizika na jednotlivé pozice přehodnotit.
Dobrý den, děkuji Vám za zajímavý článek. Měl bych technický dotaz – uvádíte, že pokud mám nastaven SL 105c a seance otevře na 103.5, tak nedojde k vypořádání. Proč? Doteď jsem myslel, že SL funguje na jakoukoliv cenu pod/nad zadanou cifrou.
Dále uvádíte, že by došlo k vypořádání až další den na 99.5…..tomu nerozumím. Proč na 103.5 ne a na 99.5 ano?
Děkuji moc předem za vysvětlení.
Dobrý deň. Ďakujem za dobrý dotaz. Vaša domnienka je veľmi rozšírená a je preto príčinou obrovských strát predovšetkým pri začínajúcich obchodníkoch, ktorí limitný pohyb v trhu ešte nezažili. Keď sa vrátim k príkladu z článku, tak prvý deň cena rovno otvorila limitným pohybom dole a na limite už zostala do konca obchodnej seance. To je dôležité.
Stop príkaz je vlastne iba market príkaz, ktorý sa aktivuje na nejakej cene. Hneď na open prvého dňa by sa teda tento príkaz aktivoval. Prakticky by sa od vás na trhu objavil nákupný príkaz typu market. Ale keď chcete niečo kupovať, musíte mať od koho. A v okamžiku limitného pohybu dole na trhu nikto taký nie je. Férová cena komodity je totiž v takej chvíli ešte nižšie, než dovoľuje burza pre daný deň. Pokiaľ sa teda do konca dňa cena nevráti späť do dovoleného cenového rozpätia, nebude na trhu protistrana, ktorá by váš príkaz vyplnila.
Druhý deň trh predviedol tiež limitný pohyb dole, ale ten trval iba časť dňa. Cena na limite neostala. Trh otvoril 0.25c nad limitom pre daný deň a predpokladala som preto, že tu ešte musela existovať nejaká protistrana, ktorá by daný príkaz vyplnila. Ani to ale nezaručuje istotu vyplnenia presne na cene 99.50.
Celý môj článok iba dokazuje, ako je dôležité skutočne rozumieť tomu, čo človek obchoduje. V tomto prípade je dôležité pochopiť, ako sa na trhu tvorí cena. Nájdete to napr. v kapitole 4 a lekcii 6 základného kurzu.
Dobrý den,
obávám se, že moje úvaha o důsledcích tohoto fundamentu se radikálně liší od toho, co se na trhu stalo. Pokud uslyším zprávu o požáru na jatkách, napadne mě, že cena masa se krátkodobě razantně zvýší z důvodu obavy následujícího vývoje: Maso, které už bylo na jatkách zpracováno a vyexpedováno (ještě před požárem), bude v obchodech zákazníky rychle vykoupeno, protože se budou obávat, že krátkodobě nebude kapacita ostatních jatek postačovat k pokrytí běžné poptávky. Tedy poptávka se zvýší kvůli obavám a nabídka se sníží kvůli výpadku kapacity -> cena poroste.
Úvaha o propadu ceny by mě v tu chvíli asi opravdu nenapadla. Leda že bych si pomyslel, že se jatky budou snažit do obchodů dodat ono ohořelé maso, ale zákazníci ho nebudou příliš ochotně kupovat. Potom by tedy opravdu došlo k přebytku nabídky (nikoliv ale v absolutních číslech, ale jen z důvodu poklesu poptávky) a cena by logicky mohla klesnout. Ale popravdě řečeno, představa regálů plných ohořelého masa je poněkud legrační.
Jak tedy lze reakci ceny na tento fundament vysvětlit?
Děkuji
Dobrý deň. Ďakujem za zaujímavý dotaz. Na prvý pohľad by mohla mať situácia s požiarom dopad na trh presne ako píšete a určite nie ste jediný s týmto očakávaním. Je ale nutné si tu uvedomiť jednu zásadnú vec – jedná sa o futures na hovädzie na porážku (teda nie o mäso samotné). Takže ak dôjde k požiaru na jatkách, ktoré tieto zvieratá „spracovávajú“, nabídka stúpne, pretože zrazu ostane väčší počet kráv. To, že na tom maloobchodnom trhu môže dôjsť k nedostatku, to je možné, ale to sa už netýka hovädzieho na výkrm, ale spracovaného mäsa.