Proč je podle Mariky důležité rozumnět skladovacím nákladům na zrninách?

Dnes bych se s vámi chtěla podělit o zkušenost Mariky Ptáčníkové. Marika je velmi zkušená obchodnice komoditních spreadů, zabývá se jimi už od roku 2006, tedy mnohem déle než já.

S využitím analýzy skladovacích nákladů na zrninách se ale dosud nesetkala a proto mi minulý rok napsala Email s obšírnými dotazy na toto téma. Odkázala jsem ji na kurz Carry trade a tehdy aktuální článek o změnách v kontraktu na kukuřici a sóju.

Nicméně Marika byla velmi nedůvěřivá, zřejmě po dřívější špatné zkušenosti s jinými kurzy, které nenaplnily její očekávání. Během několika měsíců jsme si vyměnili dalších pár mailů, až se nakonec rozhodla do kurzu Carry trade vstoupit na konci minulého roku.

Před pár týdny mi poslala recenzi, která mě velmi potěšila. Přesvědčte se sami:

Milá Eleno,
dnes jsem doposlouchala váš kurz Carry trade. Nemohu si pomoct, ale musím vám vyseknout ohromnou poklonu!


Možná si vzpomínáte, jak to bylo se mnou složité, než jsem se odhodlala si kurz koupit. Kolik dotazů a nedůvěřivých mailů jsem vám poslala. Nejsem v tradingu začátečník, takže vím, kolik existuje samozvaných „učitelů“ tradingu, zaručených návodů na úspěch apod. Nechtěla jsem utratit peníze zbytečně. Teď si říkám, že je škoda, že jsem si kurz nekoupila mnohem dřív. Mohlo mi to ušetřit tolik chyb!


Se studiem spreadů jsem začala v roce 2006. Znala jsem principy, na kterých fungují američtí farmáři a elevators. Věděla jsem, jak funguje sezonalita a o co se snaží spekulanti. O tom všem existují knížky a internetové stránky. Zajišťovatel se zajišťuje, spekulant spekuluje. Logické. Co vám ale nikde neřeknou je, jak vytěžit z chování zajišťovatelů coby spekulant a proč tomu tak je. Tohle je to největší tajemství, které nejspíš znají jen velké investiční fondy a dobře si ho chrání. Dokonce i když pročítám tipy na spready svých oblíbených tradingových analytiků, nikdy ve svých úvahách nezmiňují term structure a málokdy full carry. Nedočetla jsem se od nich o zvýšení max. storage rate na soju a kukuřici od příštího roku. Nejspíš je to tak schválně, jsou placeni od článku na Barchart a ne od správnosti obsahu.


Teprve váš kurz mi to celé propojil a otevřel další vrátka do hlubšího zkoumání spreadů na grains&oilseeds. Dnes ze své vlastní zkušenosti vidím, že kdo zcela neporozumněl full carry, je mnohem víc odkázán na náhodu a uspět může jen s přísným money managementem. Zkrátka pochopení problematiky z kurzu Carry trade dělá trading spreadů na zrninách mnohem jednodušší a zábavnější.

Marika Ptáčníková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *