Představení aplikace SpreadCharts (1. část)

Na blogu jsme již začali publikovat spreadový a komoditní seriál, který vám pomůže lépe se orientovat v této oblasti obchodování. Denně ale dostáváme dotazy na něco, co jsme zatím ještě pořádně neodhalili – jaký nástroj používáme pro analýzu komoditních trhů. Je pochopitelné, že se na to ptáte a ráda na vše odpovím prostřednictvím článků. Protože bez kvalitního nástroje se obchodník daleko nedostane. Představím vám dnes aplikaci SpreadCharts.com, která mě obchodováním spreadů doprovází již léta. Ukážu vám opravdu velmi zajímavé funkce, které nám toho o trhu říkají mnoho zajímavého a také důležitého. Aplikace je zdarma, registrace je blesková, je tedy možné začít trhy analyzovat v podstatě okamžitě.

 

 

Cenové grafy

Začněme tedy od naprostého základu, kterým jsou cenové grafy. Na SpreadCharts najdete několik typů:

    1. Kontinuální cenové grafy
    2. Cenové grafy futures kontraktů
    3. Cenové grafy komoditních spreadů

Zde k tomu asi není moc co dodat. Cenové grafy jsou pochopitelně základem analýzy jakéhokoliv trhu. Na SpreadCharts považuji za velkou výhodu například funkci, která zobrazí na jednom grafu cenu interdelivery spreadu a zároveň cenu bližšího kontraktu. V případě intermarket spreadů a také multileg spreadů si můžeme zobrazit na jediném grafu úplně všechno, tzn. spread a zároveň všechny nohy spreadu.

K čemu to můžeme využít? Tato funkce nám odhalí různé divergence. Na následujících grafu je nedávný příklad divergence na trhu s kukuřicí. Zatím co cena futures kontraktu jasně roste (fialová křivka), bull spread klesá (červená křivka). To nám jednoduše naznačovalo, že trh není tak silný, jak se na první pohled zdá z ceny podkladu. Contango bylo pořád dostatečně silné, což znamenalo, že to s kukuřicí nemusí být tak „žhavé“. Jak se ukázalo, analýza nám našeptávala správně. Zanedlouho jsme se dočkali cenového vrcholu a následně poklesu ceny.

 

COT analýza

Analýzu Commitment of Traders (COT) považuji za velmi důležitou. Poskytuje nám totiž náhled na skutečný stav trhu. Zobrazuje náladu těch největších hráčů na trhu, kteří hýbou cenami komodit. Na SpreadCharts je tato analýza vizualizována velmi jednoduchou a hlavně přehlednou formou. Vždyť posuďte sami. Na první pohled najdete na grafu extrémní situace, kdy byly křivky COT indikátoru na maximu nebo na minimu. Právě tyto situace nás nejvíce zajímají, protože se většinou spojují buď s cenovými maximy nebo minimy.

Aplikace poskytuje až 6 COT indikátorů. Můžete tak studovat chování jednotlivých skupin, jak je libo. COT analýzu ještě budeme podrobně rozebírat v budoucích článcích.

 

Struktura trhu

Pochopení struktury trhu považuji za základ při obchodování nejen spreadů, ale také samotných komodit. Na SpreadCharts najdete několik různých analýz, které pomůžou obchodníkovi získat představu o daném trhu. Prvním důležitým grafem je term structure – jinak řečeno křivka, která zobrazuje ceny předchozích close všech aktuálně obchodovaných kontraktů. To ale není vše. Je zde několik dalších zajímavých funkcí:

    1. Zobrazení term structure pro jakémkoliv datum v minulosti
    2. Historické křivky v jednom grafu
    3. Sezonalita term structure (5/15-letý průměr)
    4. Možnost rozhýbat term structure

Poslední funkce mě osobně velmi uchvátila. Dokážu s ní sledovat term structure v pohybu, konkrétně její vývoj za posledních pár týdnů. Můžu sledovat, jestli se term structure zplošťuje nebo naopak zestrmuje. Zobrazte si třeba term structure plynu v polovině ledna 2018 a zahýbejte s term structure. Uvidíte zřetelnou změnu trhu na přelomu roku způsobenou náhlou změnou počasí v USA.

Třetí funkce je ale také velmi užitečná. Dokážeme tak porovnávat aktuální stav trhu s průměrem. Může nás to například upozornit na nějaké abnormální chování trhu, nebo zda se trh chová jako obvykle. Podívejme se například na zvlněnou term structure u vepřového. Aktuální stav trhu souhlasí s průměrnou term structure. Proto se zdá, že se na trhu zatím neděje nic neobvyklého.

Další velmi důležitou analýzu představuje contango histogram. Jinak řečeno, jedná se o distribuci contanga za zvolené období. Zde můžeme vidět velmi důležitou informaci o tom, jak se trh většinou chová. Jestli se nachází většinou v contangu nebo v backwardation a jaké strategie se vyplatí na daném trhu obchodovat. Pomocí svislé přímky vidíme aktuální hodnotu contanga. Okamžitě vidíme, jestli se už trh nachází na některém z extrémů, jestli má například contango ještě prostor pro růst, atd.

Na následujícím grafu je zobrazený contango histogram pro kukuřici. Na první pohled je zřejmé, že se na tomto trhu vyplatí obchodovat hlavně bear spready. Pokud je pro vás histogram zatím moc komplikovaný, všimněte si v levém horním rohu na grafu procentuální vyjádření četnosti contanga za posledních 5 let. Čísla hovoří jasně – trh je převážně v contangu, což je příznivé pro bear spready.

Mnoho obchodníků ale používá contango histogram nesprávně. Správné pojetí této analýzy jsem vysvětlila v článku ZDE.

Pokud vás zajímá samotný vývoj procentuálního contanga, najdete ho také na SpreadCharts v záložce Contango. Velmi ráda používám tuto analýzu, protože často odhalí velmi důležité chování trhu. Například jestli aktuální dění na trhu zasahuje také vzdálenější term structure nebo se jedná pouze o krátkodobý vliv. Jedním z příkladů může být ropa, u které jsem vývoj contanga často zmíňovala ve Spreadových reportech. Bližší term structure totiž naznačovala blížící se korekci (která mimochodem právě probíhá), na druhé straně vzdálenější term structure se dlouho držela pevně v backwardation. To mi naopak naznačovalo dlouhodobější setrvání trhu v uptrendu.

Dnes jsme si toho ukázali ze SpreadCharts mnoho. To ale není vše. Aplikace nabízí mnoho zajímavého, takže se příště rozhodně máte na co těšit.

 
 

4 Comments
  1. Profilový obrázek
    • Elena Lindišová
    • Elena Lindišová
  2. Profilový obrázek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *