Plyn: Naše predikce vychází

Dnes sa zaměříme na trh s plynem. V době, kdy mnoho obchodníků očekávalo raketový růst ceny, byl náš pohled na trh jiný. A jak se zatím ukazuje, naše predikce vychází. Dnes podrobněji vysvětlím náš pohled na trh a naši strategii.

Cenový vývoj plynu

Naše predikce již začátkem roku byla: „pohyb ceny plynu do strany v rozmezí přibližně mezi 2.6 – 3.0 dolary„. Konzistentně jsme se drželi tohoto scénáře, který se zatím přesně plní.

Od konce června prošla cena plynu prudším výprodejem. Ještě před tím se vyšplhala až ke 3 dolarům a pár týdnů tuto rezistenci testovala. Ve Spreadových reportech jsme mnohokrát zmiňovali, že jedinou věcí, která plyn držela na vyšších cenách, bylo nadměrně teplé počasí v USA. To vedlo ke zvýšenému využívání klimatizací, což způsobilo silnou poptávku po plynu. Když k tomu připočteme deficit zásob po tuhé zimě, jediným možným výsledkem byl růst ceny plynu ke 3 dolarům.

Pak ale přišla změna. Meteorologické modely začaly předpovídat chladnější počasí. Jakmile zmizel poslední důvod držící cenu nad vodou, nastal cenový výprodej, jak můžete vidět sami na grafu. Cena se přitom dostala až na support v oblasti 2.7 dolarů. Na této hladině existuje slušná šance, že se cena odrazí směrem nahoru. Myslíme si ale, že momentálně je cena plynu na férové úrovni. Proto zatím aktuálně neplánujeme spekulovat na růst.

Další cenový vývoj bude plně závislý na počasí. Pokud se počasí opět změní a přijde horké léto, cena pravděpodobně poroste a opět otestuje 3 dolary. V případe normálního nebo chladnějšího léta je ale klidně možné, že dojde k poklesu na další silný support 2.60 dolarů. Vylučit nelze ani větší pokles až ke 2.50 dolarům. Jednoduše řečeno, počasí bude v létě hlavním hybatelem cenového vývoje na plynu.

Je důležité zmínit další věc. Je sice pravda, že jsme svědky deficitu na zásobách a letního období se zvýšenou poptávkou. Produkce je ale stále velmi silná. Důkazem tohoto faktu je, že cena plynu ani při téměř perfektním počasí nedokázala překonat silnou rezistenci na 3 dolarech. Proto se i nadále držíme naší původní predikce, tzn. pohybu ceny do strany v širokém rozpětí, samozřejmě pouze do zimy. Potom budeme vycházet z aktuálních fundamentů.

Short pozice

Momentálně držíme short pozici prostřednictvím bear spreadu mezi lednovým a únorovým kontraktem (NGF19-NGG19). Mnoho obchodníků zbytečně dopodrobna řeší každou novou zprávu o zásobách, poptávce, apod. Přiliš se soustředí na krátkodobý šum a ignorují dlouhodobé fundamenty. Naši pozici ale považujeme za dlouhodobou, kde hraje důležitou roli čas spolu s contangem. Po létě přijde opět mimosezóna, ve které se opět projeví silná produkce a contango bude mít opět hlavní slovo. Proto nám bohatě postačí, pokud se cena plynu bude i v následujících měsících pohybovat do strany.

Bear spread si zatím vede podle očekávání, tzn. pohybuje se více méně do strany. Důvodem je zmíněný horký začátek léta a deficit na zásobách. Tyto fundamenty drží spread pod tlakem. Pokud ale nebude abnormálně horké léto, deficit začne klesat, což bude doprovázeno růstem contanga a tím pádem i bear spreadů.

Jak ale můžete vidět na následujícím grafu, již teď můžeme vidět pozitivní signál. Spread totiž prorazil formaci symetrického trojúhelníku. To ještě nemusí znamenat nic definitivního. V každém případě to ale považujeme alespoň krátkodobě za příznivé.

Další velmi zajímavou věcí je vizualizace procentuálního contanga mezi danými expiracemi. Konkrétně mám na mysli graf podrobné sezonality. V porovnání s předchozími lety je zřejmé, že je aktuální contango extrémně nízké. Je zde proto dobrá šance, že bude mít trh snahu vrátit se do běžnějšího stavu. Kromě toho je tu velmi pěkná růstová tendence contanga v poměrně úzkém rozpětí.

Jak jsme již dnes psali, vše záleží hlavně na počasí, které je nevyzpytatelné. Stát se může cokoliv. V případě horkého léta je možné, že bear spread zůstane pod tlakem a bude dokonce klesat. Všimněte si žluté křivky na předchozím grafu (rok 2015). Spread zůstal dlouhodobě v backwardation a pohyboval se více méně do strany. Ke konci expirace dokonce předvedl prudký pokles. Je proto nutné počítat s každým scénářem a přizpůsobit tomu svůj plán. My držíme přiměřenou pozici a pokud obchod nevyjde, nebude to pro nás představovat problém.

Long pozice

Ano, uvažujeme také o long pozici. V podstatě by se jednalo o zajištění proti naší spekulaci na short. O této opačné pozici budeme ale uvažovat pouze v případě, pokud by cena plynu ještě klesla. Potom bysme mohli považovat plyn za podhodnocený a případná long pozice by dávala mnohem větší smysl.

 

Nenechte si tyto predikce pro příště ujít ani vy.
Vstupte do klubu odběratelů Spreadového reportu ještě dnes!

 
 

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *