Trocha nostalgie..

Dovolte mi na úvod trochu ohlédnutí a filozoficky laděný začátek. Čas bezesporu patří mezi nejcennější komodity ze všech. A tak jistě není bez zajímavosti, že nám od vzniku spready.cz nepozorovaně uběhlo 11 let. Zakládal jsem ho ještě v době, kdy iPhone neexistoval a světu vládly tlačítkové cihly z finských gumáren. V časech, kdy rychlost běžného připojení k internetu stačila sotva na textové e-maily. A o blížící se světové hypoteční krizi neměl nikdo ani ponětí. To až dodatečně všichni analytici psali, že šlo o nevyhnutelný vývoj 🙂

Byla to také doba, kdy mnoho mých známých začínalo obchodovat na burze. Vzpomínám, jak se soucitem, téměř až s opovržením, pohlíželi na těch pár desítek spreadových procent ročního zisku. Oni díky rostoucímu trhu a pákovému efektu násobili své účty. Vše pod 100% ročně jim nestálo ani za pozornost. A pak přišel rok 2008. Kdepak jim je dnes konec? Někteří se vrátili do Kolbenky k píchačkám. Pro spreadové obchodníky byl rok paniky a krachů trhů jen nepodstatný výkyv. Většina z nás vydělala stejně nebo jen o něco méně. Konzervativní přístup není sice tak sexy, složený úrok a riziko pod kontrolou však umí své. Ale nechci být jízlivý, existují jistě i výjimky.

Za tu dobu se zde vystřídalo mnoho autorů, vzhled i obsah prošel několika proměnami. Hlavní poslání webu ale stále zůstává neměnné, přiblížit komoditní spready, jako poměrně specifickou formu tradingu, všem vážným zájemcům. Připravili jsme proto seriál, který zde budeme postupně publikovat. První část bude zaměřena primárně na začátečníky a seznámení se základními principy obchodování komoditních spreadů. Později se dostaneme ke složitějším věcem a různým finesám. Doufám, že bude pro Vás přínosem a inspirací.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *