Jak se mi dařilo v tradingu v roce 2018

Další rok je za námi a nastal čas na bilancování z pohledu mého obchodování komoditních spreadů.

Už 2 roky publikuji všechny mé komoditní obchody téměř v reálném čase v naší skupině na facebooku. To znamená vstup a výstup s kompletními informacemi o obchodu většinou následující pracovní den formou screenshotu přímo z obchodní platformy. Podle mého názoru se jedná o nejtransparentnější způsob publikace svých výsledků. Žádné zpětné publikování „vybraných“ obchodů nebo kouzla s více podúčty. Proč všechny své obchody zveřejňuji? Mým cílem je, aby začátečníci neměli zkreslené představy o obchodování. Pokud se totiž rozhlédnete po internetu, najdete pouze informace o skvělých a snadných ziscích. Nikdo totiž nemá rád ztráty. A co mají lidé ještě méně rádi než ztráty? No přece mluvení o ztrátách! Když človek udělá nějakou chybu, připadá si hloupě. Vytrubovat svoji vlastní hloupost do světa je potom dvojnásobně ponižující. Snadnější je o všem pomlčet. Začátečník potom u lidí publikujících své obchody na facebooku nebo twitteru vidí samé zisky a nabyde dojmu, jak je to všechno snadné. Realita je ale jiná. Všichni máme kromě zisků i ztráty. A to nejenom takové, které tvoří nevyhnutelnou součást obchodního systému. Čas od času máme i zbytečné ztráty způsobené naší vlastní hloupostí. Já nejsem žádnou vyjímkou.

Právě v roce 2018 jsem zaznamenala několik takových zbytečných ztrát. Na mém účtu se kromě mých komoditních spreadů obchodují a testují i další strategie a proto mi zabralo nějaký čas než jsem rozklíčovala všechny moje obchody.

Když to shrnu, minulý rok jsem dosáhla prakticky nulového zhodnocení, resp skončila jsem pár desítek dolarů v mínusu. To je hluboko pod mým cílem. Zatímco v první půlce roku jsem dosáhla pěkného zisku, druhá půlka roku byla vyloženě špatná.

 

Nejlepší zisky

Vepřové

Na začátku minulého roku se jsem uzavřela pěkný zisk na spreadu na vepřovém HEN18-HEM18. Vepřové patří mezi mé dlouhodobě nejziskovější trhy. Zisk $350 je sice slušný, ale v minulých letech jsem si dokázala dojít pro mnohem víc. Na jaře obvykle vstupuji do bear spreadů, které jsem ale loni vynechala kvůli jejich nadhodnocenosti.

Kukuřice

Nejlepší obchod se mi podařil na kukuřici. To není žádným překvapením, protože zrniny považuji za nejlepší skupinu komodit pro obchodování spreadů. V tomto případě šlo o klasický spread v rámci jedné sklizně ZCN19-ZCZ18. Výsledný zisk přesáhl $500.

Pšenice

Za zmínku stojí také bear spread na pšenici, který mi přinesl cca $500. Nicméně ve skutečnosti šlo o zajištění proti bull spreadu na sóju, který naopak skončil ztrátou.

 

Nejhorší ztráty

Drahé kovy

Od června do záři jsem se pokoušela vybudovat pozici na drahých kovech, postupně na stříbru, platině a zlatu. Dopadlo to souhrnou ztrátou $600. Tato ztráta se zdá být skutečně zbytečná. Když se totiž podíváte na grafy drahých kovů, uvidíte, že v posledních týdnech a měsících cena roste, jak jsme předpovídali ve spreadovém reportu v průběhu minulého roku. Tento trend má navíc šanci pokračovat (důvody jsme rozebírali ve speciálním silvestrovském vydání reportu). Proč jsem tedy pozici uzavřela předčasně? Z mého pohledu šlo o velmi neobvyklý obchod. Věděla jsem, že k obratu na drahých kovech nemusí dojít ihned a brala jsem to proto jako dlouhodobý obchod, který má blíže spíše k investování. U spreadových obchodů se vždy snažím jasně stanovit maximální riziko obchodu a to dodržet. To zde nešlo, resp nástroje pomocí kterých se snažím vyčíslit riziko u spreadů, nešly u tak dlouhodobého obchodu aplikovat. V průběhu obchodu jsem si proto uvědomila, že nejsem investor, nelíbí se mi riziko, které bych v takové situaci musela nést. A tak jsem obchod uzavřela s vědomím, že i když za pár měsíců se tyto pozice pravděpodobně překlopí do zisku, znamenalo by to přijmout větší riziko. To jsem odmítla.

Sója

Po propadu ceny sóji v důsledku zavedení čínských cel na import z USA jsem otevřela bull spread ZSN19-ZSQ19. Z hlediska ceny podkladu to nebylo úplně špatné načasování. Většina poklesu již byla za námi a od té doby šla cena sóji prakticky do strany. Nicméně spready více reflektují situaci na fyzickém trhu, a ta byla horší než se mohlo na první pohled zdát. Kromě zastavení dodávek do Číny se přidal prasečí mor (taktéž v Číně) omezující poptávku po krmivech a navíc velmi dobrá sklizeň v USA. To vedlo k velkým přebytkům v USA, což je extrémně nepříznivé prostředí pro bull spready. A ty na to zareagovaly setrvalým sestupem. Pro mě to znamenalo celkovou ztrátu cca $500.

Na první pohled by se dalo říct, že to byla prostě smůla. Něco s čím se nedalo nic dělat. Hlubší pohled ale odhaluje strategické chyby, kterých jsem se dopustila. Místo malé ztráty tak vznikla větší. V prvé řadě jsem věděla, že daleko vhodnější by v dané situaci bylo otevřít spread mezi dvěma sklizněmi ZSN19-ZSX19. Ten je ale mnohem rizikovější a s mým účtem bych si jej nemohla dovolit. Nechtěla jsem si ale nechat příležitost ujít a zvolila jsem užší spread, o kterém jsem věděla, že není ideální. To byla chyba.

Řízení obchodu bylo také chybné. Vím, že historicky nedává příliš smysl držet na sóji bull spready, pokud se trh jednoznačně překlopí do contanga. Vstupovala jsem na nule a spekulovala na rychlý odraz zpět do backwardation. Ten ale nepřišel a spread se definitivně překlopil do contanga. To se předvídat nedalo, nicméně obvykle po zásadním pohybu přijde korekce. Ta skutečně přišla a já toho využila k uzavření části pozice s malou ztrátou. To byl správný krok jen napůl. Správně jsem měla v tu chvíli uzavřít celou pozici. Propad ceny sóji byl totiž způsoben hlavně zavedením cla ze strany Číny na import sóji z USA. Očekávala jsem však, že prezident Trump nakonec ustoupí, tak jak to udělal i ve sporu s Jižní Koreou nebo Evropskou Unií. To se ale nestalo a situaci pak nadále zhoršila nadprůměrná sklizeň. Neměla jsem spekulovat na to, co by se mohlo stát a řídit se tím co vidím – tedy trh, který se jednoznačně překlopil do contanga.

Zbytek pozice jsem držela ještě nějakou dobu. Po úspešných jednáních mezi Čínou a USA se zdálo, že sója se přecejenom vydá vzhů, navíc technická analýza i COT nebyly proti. Navazující jednání se také nejprve vyvíjela slibně, ale sója nakonec break vzhůru neudělala a tak jsem zbytek pozice minulý týden definitivně uzavřela.

Naštěstí výhodou této pozice bylo omezené riziko v důsledku blízkosti full carry. Navíc jsem ve správný čas otevřela bear spread na pšenici jakožto zajištění bull spreadu na sóju. Tento obchodní systém podrobně popisuji v nadstavbovém kurzu Carry trade. Zisk z něj mi pomohl smazat prakticky celou ztrátu na sóji. To ale nic nemění na tom, že kdybych ze sóji vylezla včas, mohl tento párový obchod na pšenici a sóji skončit pěkným ziskem místo nuly.

Kakao

Pokud nějaká ztráta byla opravdu zbytečná, tak to bylo kakao. Dohromady cca $500. Vstup byl víceméně v pořádku. Příležitost měla pouze horší parametry z hlediska poměru očekávaného rizika a zisku. Spready na kakau totiž bývají relativně volatilní. Nicméně jde o velmi levný podklad, takže jsem obchod otevřela se dvěma kontrakty. Trh se otočil těsně před profit targetem pro první kontrakt. To byla smůla, ale to se prostě stává. Následně ale cena prudce spadla a já jsem dle plánu vystoupila s prvním kontraktem s přijatelnou ztrátou.

To bylo nemilé, ale šlo o běžnou ztrátu, které čas od času přijdou. Druhý kontrakt jsem uzavřít nestihla, nicméně trh se velmi rychle dostal nad klíčovou trendline a tak jsem dala pozici ještě šanci. Ta se potom vyvíjela slibně a dokonce se překlopila zpátky do zisku. Měla jsem nastavený profit target na -$10 a byť na denním grafu to tak nevypadá, intradenně se tam cena několikrát téměř dostala. Když by se příkaz nevyplnil, tak jsem chtěla pozici uzavřít někdy před vánoci, protože od 20. prosince se prudce horší sezonalita.

Potud by bylo vše v pořádku. Potom se mi ale stala těžko pochopitelná věc. Na jeden zbývající kontrakt v trhu jsem prostě zapomněla. Dodnes se divím jak se mi to mohlo stát, ale stalo se. Před vánoci jsem se trhům už moc nevěnovala, obchodní platformu jsem už vůbec nezapínala a celkově u počítače jsem byla minimálně. Šla už na mě sváteční nálada a s blížícími svátky stejně nemá smysl trhy příliš sledovat, protože likvidita je nízká. Pamatovala jsem si, že jsem měla v trhu čekající příkaz na uzavření zbývajícího kontraktu a vsugerovala jsem si, že se vyplnil již před vánoci. Pravděpodobně jsem si to ale spletla s jinou pozicí. Na mém účtu se totiž obchodují a testují i další strategie a v rychlosti jsem si to prostě musela s něčím splést. Zapomenutou pozici jsem objevila až po novém roce, kdy jsem začala připravovat podklady pro tento článek. Pozici jsem tedy uzavřela ve ztrátě, přestože pár dnů před vánoci se dalo vystoupit za nulu nebo dokonce s malým ziskem.

 

Jak se dařilo ostatním

Chtěla bych tento článek zakončit pozitivně. Přestože pro mě osobně rok 2018 nebyl z pohledu tradingu příliš úspěšný, hodně mých studentů a kolegů dosáhlo skvělých výsledků. Je na tom krásně vidět, že stačí správně řídit riziko, vyhnout se zbytečným chybám a výsledky se dostaví.

Podělím se s vámi o pár vybraných příspěvků z naší skupiny na facebooku. Více výsledků od dalších obchodníků najdete v tomto vlákně:

 

Změny v mém obchodním systému

V příštím článku se s vámi podělím o změny, které jsem provedla v mém obchodním systému. Věřím, že díky tomu bude rok 2019 pro mě mnohem úspěšnější než rok 2018.

4 Comments
  1. Profilový obrázek
    • Elena Lindišová
  2. Profilový obrázek
    • Elena Lindišová

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *