Co jsou spready?

Výraz spread znamená obecně rozdíl. Ve světě burzy a financí se používá hned v několika odlišných kategoriích. Asi nejznámější je spread bid / ask. Tedy rozdíl mezi kotací nabídkové a poptávkové ceny. Pokud jdete do směnárny koupit nebo prodat cizí měnu, setkáte se právě s touto variantou. Na tabuli vidíte dvě ceny, nákup a prodej dané měny. A spread je rozdíl mezi těmito dvěma nabídkami. Ukazuje, jak je směna pro Vás výhodná. A pokud jsou poplatky nulové, je spread hlavním kritériem pro výběr nejvýhodnější nabídky.

Tento web se však zaměřuje na trochu jiné spready. Hlavním tématem jsou zde tzv. komoditní spready. Co to je? Opět rozdíl. V případě komoditních spreadů rozdíl dvou nebo více cen komoditních kontraktů. Komodity jsou obchodovatelné suroviny, měny, dluhové nástroje a podobně. Kontraktem se rozumí určité množství s přesně definovanými parametry.
Pro rychlé pochopení bude nejlepší několik příkladů:

  • Rozdíl mezi cenou benzínu a nafty. Všichni motoristé, kteří nakupují palivo do svých miláčků vědí, že ceny benzínu a nafty se v čase nepohybují zcela souběžně. Někdy je benzín výrazně dražší než nafta, jindy jsou třeba stejně drahé. A tento rozdíl lze na burze zobchodovat. Resp. vývoj v čase. Pokud např. očekáváme, že cena obou komodit se bude přibližovat, můžeme nakoupit spread nafta-benzín a naopak.
  • Rozdíl mezi cenou v zimě a v létě. Opět víme, že ceny nejsou stabilní a mění se např. během roku. I tyto pohyby lze převést do formy burzovního komoditního spreadu a vydělávat na nich. Můžeme třeba spekulovat na to, že kurz Eura bude výhodnější na podzim po turistické sezoně než v době, kdy většina lidí se chystá na dovolenou.
  • Rozdíl mezi cenou surovin v různých částech světa. Vliv termínů sklizní, počasí, lokální poptávky a podobně není na planetě všude stejný a v čase se mění. Lze proto vytvořit spready i na této bázi. Je-li např. dočasný nedostatek pšenice v Austrálii a přebytek v USA, pravděpodobně se po určitém čase situace vyrovná. Někdo jednoduše převeze lodí pšenici z USA do Austrálie a bude to mít za následek srovnání trhů. Pokud včas otevřeme vhodný spreadový obchod, vyděláme.

Na těchto příkladech je vidět, že komoditní spready jsou velmi zajímavá a pestrá oblast burzovních obchodů. Tento web Vám ukáže jak na ně.