Co jsou komodity

V nulté kapitole jsem na příkladu ukázal, jaký je základní princip komoditních spreadů. Použil jsem záměrně plodinu-komoditu u nás všem dobře známou, tedy brambory. Tato komodita však není pro obchodování na burze typická. Obchoduje se i na burze, tam však nevykazuje dostatečnou likviditu. Z hypotetického příkladu je ale zřejmé, že spreadový obchodník pracuje vždy s nějakými rozdíly mezi cenami komodit. O tom, jaké konkrétně to mohou být rozdíly, si řekneme příště. Nyní je třeba v první řadě definovat pojem komodity. Ceny čeho vlastně nás budou zajímat?

Pokud hovoříme o komoditách obecně, je to jakékoli zboží. Komoditou jsou tedy rohlíky u pekaře, vysavače v e-shopu ale v určitém smyslu třeba i sousedova bankovní hypotéka. V principu i s těmito komoditami lze obchodovat a vytvářet komoditní spread. My se budeme dále věnovat pouze úzkému okruhu komodit, které lze standardními metodami obchodovat na světových burzách. Pojem komodita tedy zúžíme na jakousi malou podmnožinu zboží, která splňuje specifické podmínky.

Ale konkrétně, o jaké zboží přesně půjde? Jaké požadavky musí vybrané komodity splňovat, aby vyhovovaly dobré obchodovatelnosti na burze? Ty podmínky jsou v podstatě 3 základní:

  1. Musí jít o standardizované a zaměnitelné položky. Nebude proto vhodnou komoditou výše zmíněný vysavač. Jeho parametry jsou totiž velmi rozdílné podle tipu a výrobce. Jeden vysavač může stát několik stovek, jiný tisíce korun. Mají různé výkony, využití, životnost atd.
  2. Komodita musí být obchodována stabilně ve velkých objemech. Nepřipadá v úvahu tedy zboží občasné spotřeby, cokoli zakázkově upravovaného a podobně. I pouhé členění na několik variant (např. dle barvy nebo velikosti) není použitelné.
  3. Je třeba volit komoditu zařazenou na veřejnou burzu. Jsou totiž komodity splňující první dvě podmínky, pokud ale jsou obchodovatelné jen mimoburzovně, běžný trader se nemá šanci k nim vůbec efektivně dostat.

Takže konkrétně. Pro lepší přehlednost je roztřídíme do určitých logických skupin:

  • Zemědělské produkty

Mezi nejoblíbenější komodity této skupiny patří zrniny (pšenice, kukuřice, rýže, sója a její produkty, oves), dále cukr, bavlna, káva, kakao…

  • Maso a produkty živočišné výroby

Hovězí na výkrm a porážku, vepřové včetně mraženého, mléko, máslo…

  • Kovy

Zlato, stříbro, platina, palládium, měď, zinek, hliník…

  • Energie

Různé druhy ropy a plynu, benzín, topný olej, etanol, uhlí, uran…

  • Měny

Euro, USD index, Švýcarský frank, Britská libra, Australský a Kanadský dolar, Japonský jen…

  • Finanční produkty

Bondy a noty (dluhopisové sazby), úrokové sazby…

  • Akciové indexy

Nasdaq, S&P, Russell…

Jak je vidět, výběr je i přes značná omezení poměrně široký. K tomu je třeba připočíst různé varianty, kde je zohledněna burza a místo dodání (např. jen pšenice má minimálně 5-7 hlavních variant) a rozdělení dle doby dodání.

Aby to nebylo všechno, jednotlivé komodity lze často obchodovat různými burzovními nástroji. Ty nejlikvidnější můžete nakupovat či prodávat jako různé certifikáty, akciové ETF, opce a podobně. My budeme primárně předpokládat použití nástroje, který se označuje jako termínované futures kontrakty (dále pouze futures). Jedná se o standardizované burzovní kontrakty, založené na dohodě dvou stran o směně určitého množství komodity, v dané kvalitě, s danou cenou, vypořádané v budoucím předem daném čase. Je to podobné, jako náš příklad s bramborami. Prodáváte, resp. se zavážete prodat určitý objem komodity za nějakou cenu v budoucím čase. Přičemž na rozdíl od fyzického dodání se takové obchody vypořádávají mezi tradery čistě finančně. Obchodník zaplatí nebo je mu připsán pouze adekvátní pohyb ceny na burze a nic do žádného skladu nemusí vozit ani z něho odebrat.

Přesné parametry konkrétního futures jsou zveřejněny na webu burzy a obchodují se v určitých nedělitelných balících, neboli kontraktech. Každý futures má svou burzovní zkratku a ta se doplňuje ještě označením termínu dodání.

Počkejte Halík, pro začátek tři takové názorné příklady, to neškodí, ne:

GC Z7

GC je zlato, velikost kontraktu na burze Nymex je 100oz (trojských uncí). Z7 znamená termín dodání prosinec 2017. Nákupem jednoho kontraktu GC Z7 tedy koupíte cca. 3 kg zlata s dodáním koncem tohoto roku.

JPY H8

Zde jde o Japonský jen s vypořádáním v březnu 2018. Jeho nákupem virtuálně držíte objem 12,5 mil. jenů a profitujete z případného zhodnocení této měny.

ZB U9

Tato komodita je z dluhopisového soudku a jejím zobchodováním se podílíte na vývoji 30-ti letého amerického státního dluhopisu se splatností v září 2019. Velikost kontraktu odpovídá tisíci kusů bondů.

Tak teď to víte, ale jako byste to nevěděli. Jinak politická diverze a…

Příště si již něco řekneme k jednotlivým druhům spreadů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *