Divoký týden na trhu s cukrem

Dnes se zaměřím na cukr. Z příspěvků na fóru vidím, že mnoho z vás se o cukr zajímá. Proto jsem se rozhodla podělit se s vámi i o můj pohled.

Prezidentské volby v USA ani WASDE report minulý týden cukr skoro vůbec „nevnímal“. Šel si svou vlastní cestou a jeho volatilita nebyla nijak zvlášť zvýšená. Od začátku měsíce se pohyboval více méně do strany. Tento týden se ale situace změnila …

Vau, 7,5-procentní pohyb směrem dolů pouze za tento týden. Tak prudký propad ceny během jednoho týdne jsme za posledních 5 let ještě neviděli.

Cukor týždenný graf

Při tomto poklesu cena prorazila hned několik rostoucích trendových přímek, které představují supporty. Jedna z kratších přímek představovala až donedávna očividně silný support. Tento týden byl už ale náš „sladký“ trh příliš slabý na to, aby na přímku počtvrté zareagoval odrazem …

Denný graf cukor

Překonána byla i delší trendová přímka začínající již v únoru. Opět další důkaz slabého trhu …

Ročný graf cena cukru

Pojďme dále… další překonaná silná oblast supportu/rezistence byla hladina 21 centů. Jelikož se zde vytvořila v létě rezistence, mnozí z nás (včetně mě) tehdy spekulovali, že se cukr od této hladiny odrazí a začne klesat. Nestalo se tak a cukr tuto zeď prorazil. 21 centů se později stalo supportem, od něhož se cukr začátkem listopadu odrazil. Trh měl ještě očividně snahu vzrůst, ale dlouho mu to nevydrželo …

Cena cukru

Suma sumárum … V této bitvě zvítězil krátkodobý pokles oproti rostoucímu trendu. Ale pozor! Vítězství v jedné bitvě ještě nemusí znamenat vyhranou válku. Proč?

Cukr se stále nachází v rostoucím trendu. A to poměrně silném. Je proto nutné mít tuto skutečnost na paměti a neradovat se hned z obratu trendu.

Milovníci technické analýzy by určitě našli další trendové přímky a patterny. Kdo mě už ale zná, tak ví, že postupuji jednoduše a stylem – podívám se a vidím 🙂 To, co mi udeří hned do očí, toho se držím a nesnažím se příliš bádat a zkoumat, protože bych si to celé mohla jen zbytečně zkomplikovat.

Technická analýza mi dává jasný signál na pokračování v poklesu. Ale … stále jsme v silném rostoucím trendu – to je nutné mít na paměti. Očekávám proto pokles alespoň do té doby, dokud se cena nesetká s více než ročním protivníkem – rostoucí trendovou přímkou začínající již v srpnu loňského roku.

Cena cukru

COT analýza

Při pohledu na COT by někteří možná označili posledních pár měsíců jako selhání. Ale dovolila bych si nesouhlasit. Kdo COT analýzu používá, tak ví, že v případě změny trendu není nic výjimečného, když se na grafu COT indexu vytvoří nové úrovně vyhrocenosti trhu, kterých bychom si před tím jinak nevšimli. Druhou vlastností této analýzy je její aplikace v delším časovém měřítku. To znamená, že nám COT nemusí naznačovat okamžitou cenovou akci. Pokud je trh vyhrocený, tato skutečnost se může na ceně projevit klidně až za pár týdnů. Obzvláště se tak stává v silných trendech, jako je ten v němž se nacházel (a stále ještě nachází) i cukr.

Aktuální situace z pohledu COT je jasná – jsme svědky extrémně překoupeného trhu. COT index u velkých spekulantů se již delší dobu pohybuje nad hodnotou 0.9. To znamená, že téměř všechny pozice této skupiny jsou long. Pokud by teoreticky byl COT index rovný jedné, znamenalo by to, že je skupina čistě long.

COT speculators

Co se týče skupiny hedgers (zajišťovatelé), zde vidíme větší kolísání hodnot COT indexu. Je zajímavé, že nedávno klesl na několikaleté minimum -0.55. Samozřejmě stále to nemusí znamenat, že nastane dlouho očekávaný pokles. Momentálně se hodnota indexu nachází opět nad -0.45 a pokud bude silný uptrend pokračovat, COT index se může otočit už na této hladině.

COT hedgers

Contango

Pak jsem si zkontrolovala situaci i z hlediska struktury trhu. Na grafu contanga můžeme vidět, že trh se nachází v backwardation, které od začátku října oslabuje při klesajících cenách. A to je naprosto v pořádku, takže zde nic abnormální nepozorujeme.

Zajímavé ale je, že za poslední tři roky tu máme stabilně silné backwardation. Pravděpodobnost jeho dalšího oslabování (popřípadě přechod do contanga) proto není úplně malá.

Contango sugar

Contango sugar

Contango histogram sugar

Sezonalita

Podívala jsem se pro zajímavost i na sezónní chování ceny cukru, konkrétně na 5 a 15-leté křivky průměru pro future kontrakt s expirací v březnu (SBH17). Křivky mi ale ukazují na různé tendence – 15-letá křivka ukazuje na budoucí růst a 5-letá křivka naopak na pokles:

Sezonalita cukr

Po hlubším prozkoumání cenového vývoje v předchozích letech jsem ale zjistila, že většinou měla cena cukru v následujícím období tendenci růst. Výjimkou je pouze posledních 5 let. Tyto informace ze sezonality ale neberu za velmi směrodatné. Opět jsem si tu potvrdila, že sice sezonalita ukazuje na silný následující trend, ale další rok může být všechno jinak.

Fundamenty

Nedalo mi to nepodívat se na nové reporty týkající se cukru. Chtěla jsem zjistit, co stojí za náhlým a prudkým propadem, který se odehrál v posledních dnech. Zjistila jsem, že tento týden byly zveřejněné dva reporty, z nichž tím důležitějším byl SSM: Sugar & Sweetener Outlook od Economic Research Service. Report je samozřejmě velmi komplikovaný a zdlouhavý na podrobnou analýzu.

Ale to hlavní spočívá v tom, že se zvýšily odhadované konečné zásoby pro období 2015/2016 i 2016/2017. Faktem sice zůstává, že kvůli horšímu počasí se produkce cukru v Brazílii snížila ve srovnání s předchozím rokem, ale skutečný výsledek nebyl o tolik nižší, jak se očekávalo.

Můj závěr je tedy následující:

Myslím si, že krátkodobá korekce na ceně cukru není vyloučena. I na základě fundamentů vidíme zvyšující se očekávání, což by mohlo krátkodobě i nadále tlačit cenu cukru směrem dolů.

Stále ale platí, že je cukr v silném rostoucím trendu. Podle mého názoru sice bude v následujícím období cena cukru klesat, ale zatím si nemyslím, že by měl být tento více než roční rostoucí trend prolomen.

 

Jak obchoduji spready?
Stáhněte si ebook ZDARMA!

 

komoditni-spready-kurz-basic

 

report

Komentáře

 1. chodec napsal:

  Dobry den, prosim ake pouzivate grafy pre TA ? Je to graf futures , alebo graf conti kontraktu. Co sa tyka COT analyzy tak index pre mna nie je celkom vhodny , lebo neukazuje absolutne pocty kontraktov a teda neviem vyhodnotit silu lokalneho maxima alebo minima. Napr. u cukru su net pozicie large a commercials na viac ako 10 rocnych extrémoch a to je vyznamne, cize ten trh je zrely na obrat trendu, ktory myslim uz zacal. Zacali ho prave large spekulanti, ktory za poslene tyzdne zacali masivne uzatvarat svoje na 10 rocnych maximách dlhe pozicie , teda zacali masivne predavat a budu pokracovat, lebo commerciali nerobia nic iba ostavaju zasortovani.Ak by prisiel bozk na rozlucku v podobe testu high , bral by som to ako darcek pre medvedov. Toto vsetko co sa deje ma zaklad v fundamente o ktorom ja ani len netusim , lebo by som tento trh musel fundamentalne sledovat viac ako 5 rokov podrobne. Tolko moj pohlad na cukor, zatial tiez nic netrejdim , mozno ten test high ak pride pri extremne dobrom rrr. Inak podobna je situacia na trhu s plynom, kde teda tie fundamenty sledujem. Tam si myslim , ze vsetky odporucane medvedie spredy zlyhaju a tiez zlyha sezonnost, tak ako v minulosti zlyhal COT report. Dobre so STOPKOU vybavene trejdy vsetkym.

  • Elena Lindišová napsal:

   Dobrý deň,

   na TA používam grafy aj čisto futures aj kontinuálne grafy. Záleží hlavne na tom, či robím dlhodobú alebo krátkodobú analýzu.

   Čo sa týka COT analýzy, tak pre mňa je naopak rozhodujúci COT index. Každý trh sa totiž neustále mení, mení sa aktivita jednotlivých skupín, atď…. Napr. nejaká komodita môže v určitom období zaznamenať veľkú aktivitu, povedzme rok dva, a potom to môže pominúť. Net pozície nedokážu takéto zmeny reflektovať. Kdežto COT index to dokáže, pretože zobrazuje relatívnu vyhrotenosť trhu.
   Ale určite ďakujem za Váš názor. Je fajn, keď si každý trader nájde to svoje a funguje mu to 🙂 Držím palce.

 2. Ota napsal:

  Velmi dobrá analýza, díky! (rovněž to vidím short v krátkodobém horizontu)

  • Elena Lindišová napsal:

   Zdravím, ďakujem za feedback k článku 🙂 Uvidíme, aký bude ďalší vývoj. Včera cukor predviedol opäť pomerne prudký pokles…

 3. Marek napsal:

  Dobrý deň
  Prečítal som si váš článok. V podstate všetko nasvedčuje tomu, že by mala cena klesať a teda podľa mňa, situácia pre bear spready.
  Je pre vás rastúci trend tak dôležitý, že aj napriek ostatným indíciam si nemyslíte, že bude cena klesať ?
  Kedy by ste začali špekulovať na pokles ceny a teda nad bear spreadom ?

  Ďakujem

  • Elena Lindišová napsal:

   Dobrý deň Marek,

   áno, máte pravdu. Keď uvažujeme o poklese komodity, zameriame sa na bear spready. Myslím si, že krátkodobo bude cukor klesať. Ale zatiaľ si nemyslím, že pri stretnutí s uptrendom (s rastúcou trendline od augusta 2015) bude trh až tak slabý, že dôjde k prerazeniu smerom dole. Situácia sa dovtedy môže samozrejme zmeniť. Zatiaľ preto uvažujem krátkodobo a predpokladám downtrend.
   Čo sa týka bear spreadov, tak zatiaľ ostávam mimo, pretože volatilita je pri nich momentálne príliš vysoká. Risk/reward ratio je preto pre mňa nezaujímavý. Uvažovať o tom vážnejšie začnem vtedy, ak by došlo k prelomeniu uptrendu a spready by sa trošku „ukľudnili“ – tzn. že by sa znížila volatilita, došlo by ku konsolidácií a dalo by sa lepšie odpichnúť od nejakého supportu. Samozrejme priaznivý musí byť tiež COT a ďalšie indikátory.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *