Nejnovější články:

Elena Lindišová Spready

Krátkodobé obchody na spreadech

Když se bavíme o interdelivery spreadech, většinou se jedná o dlouhodobé pomalé obchody. Nejstabilnější zisky totiž máme…

Celý článek
Elena Lindišová

Hrozí breakout na zlatě?

Pro dnešní analýzu jsem si vybrala zlato. Z dlouhodobého hlediska se totiž zlato pohybuje ve velmi nápadném…

Celý článek
tradingSignal_ZLH18-ZLZ17

Otevírám podhodnocený spread na sójový olej

A máme odstartováno. Nadstavbový kurz Carry trade už frčí na plné obrátky. A já momentálně držím dvě…

Celý článek
Elena Lindišová kurz Carry trade

Startujeme CARRY TRADE!

Dnes končí už druhý ročník mého spreadového kurzu Complete. Hned v pondělí na to navážeme a budeme…

Celý článek
Elena Lindišová

Proč nepoužívám pevný stoploss

Často dostávám dotaz proč používám mentální stoploss a nikoliv klasický pevný stoploss pomocí stop příkazu. Krásnou ukázku…

Celý článek

Co jsou spready?

Slovo spread má velmi mnoho významů. V našem případě znamená prostě obyčejný rozdíl. Konkrétně se jedná o cenový rozdíl.

Už víme, co je spread. Vysvětleme si, co je to komodita.

Komodita je například pšenice, kukuřice, cukr, plyn, ropa, bavlna, zlato, stříbro atd. Je to produkt, který je obchodován na burze bez rozdílu v kvalitě. Například pšenice od jednoho producenta se považuje za stejnou jako pšenice od jiného producenta (v případě automobilu nebo elektroniky to tvrdit určitě nemůžeme). Obvykle se komodita na burze obchoduje formou tzv. futures kontraktů.

Future kontrakt je termínovaná smlouva, na jejímž základě má držitel povinnost danou komoditu ve stanovený čas (čas expirace) za stanovenou cenu koupit nebo dodat.

Každá burza má ve specifikacích kontraktů stanovenou předepsanou kvalitu a množství komodity, které musí daný future kontrakt při jeho vypořádání splňovat.

A teď už můžeme přejít přímo ke komoditním spreadům ...

 

Komoditní spread je cenový rozdíl mezi dvěma různými komoditními futures kontrakty.

Existují tři hlavní typy spreadů:

  • Interdelivery spread - cenový rozdíl mezi kontrakty na tutéž komoditu s rozdílnými expiračními měsíci (např. červencová kukuřice - březnová kukuřice).
  • Intermarket spread - cenový rozdíl mezi kontrakty na různé komodity (např. kukuřice - pšenice)
  • Interexchange spread - cenový rozdíl mezi podobnými komoditami na různých burzách (např. pšenice CBOT - pšenice KCBT)

 

Jak se komoditní spready obchodují?

Velmi jednoduše:

Jeden kontrakt nakoupíme a zároveň jiný kontrakt prodáme.

Jinak řečeno ...

Otevřeme long pozici na jeden kontrakt a zároveň otevřeme short pozici na jiný kontrakt.

Komoditní, a hlavně interdelivery spready, nabízejí unikátní možnost snížení rizika obchodu. Proč? Ukažme si to přímo na příkladu.

Rozhodli jsme se nakoupit future kontrakt na kukuřici s expirací v červenci 2016. Budeme tedy spekulovat na růst ceny kontraktu. Pokud se trh obrátí proti nám, tzn. cena kontraktu začne klesat, musíme se vypořádat s menším ziskem nebo se ztrátou.

Abychom se proti negativnímu pohybu ceny mohli pojistit, prodáme future kontrakt na kukuřici s rozdílným expiračním měsícem, například březen 2016.

Takže bychom měli otevřenou long pozici (nakoupený kontrakt) na červencovou kukuřici a zároveň bychom měli otevřenou short pozici (prodaný kontrakt) na březnovou kukuřici (označení spreadu ZCN2016-ZCH2016).

V případě, že by cena kukuřice začala klesat a drželi bychom pouze long pozici, náš dosažený profit by se začal snižovat nebo bychom z obchodu vyšli dokonce se ztrátou. Na druhé straně, pokud bychom měli zároveň otevřenou krycí short pozici, která samostatně z klesajícího trhu profituje, ztráta z long pozice by byla kompenzována ziskem ze short pozice.

Obchodováním komoditních spreadů máte možnost snížit riziko obchodování. Z této výhody se pak dále odvíjí i další výhody, které najdete v našem ebooku.

 

Příklad komoditního spreadu SBN15-SBK15

SB - cukr

N - expirační měsíc červenec

K - expirační měsíc květen

15 - expirační rok 2015

 

Označení spreadu SBN15-SBK15 znamená, že jsme nakoupili kontrakt na červencový cukr (long pozice vždy PŘED mínusem) a zároveň jsme prodali kontrakt na květnový cukr (short pozice vždy ZA mínusem).

Jak vypočítáme spread? Jednoduše odečtením. Ukážeme na konkrétním obchodě.

Dne 28.7. 2014 nakoupíme jeden kontrakt při ceně 18,79 centů za libru a prodáme druhý kontrakt při ceně 18,78 centů za libru. Náš spread má tedy hodnotu:

18,79 - 18,78 = 0,01 centů za libru.

Ceny jednotlivých kontraktů nás ale vůbec nezajímají.

Soustředíme se pouze na rozdíl 0,01 centov, zda se bude zmenšovat nebo se bude zvětšovat.

My samozřejmě budeme chtít, aby se rozdíl zvětšoval, protože spekulujeme na jeho růst.

 

Na obrázku můžete vidět hypotetický obchod na daném komoditním spreadu. Spread měl hodnotu 0,01 při vstupu do obchodu a vidíme, že dále rostl, což by bylo v náš prospěch. Na obrázku je také znázorněn hypotetický výstup z obchodu a také i zisk při podstupovaném riziku.

 

Obchod

Všimněte si, že spread může být i záporný. To znamená, že to, co sme prodali, má vyšší hodnotu než to, co jsme nakoupili. Ale není čeho se obávat. Pointa při obchodování spreadu se tím nemění. Vždy budeme spekulovat na jeho růst.