Nejnovější články:

1. Co jsou komodity

1. Co jsou komodity

V nulté kapitole jsem na příkladu ukázal, jaký je základní princip komoditních spreadů. Použil jsem záměrně plodinu-komoditu u…

Celý článek
field-2168030_1920

SPREADY: Seriál o komoditních spreadech / Nultá lekce

Vítám Vás u nulté kapitoly našeho seriálu o komoditních spreadech. Nultá proto, že je věnována těm z Vás,…

Celý článek
pocket-watch-1637396_1920

SPREADY: Trocha nostalgie..

Dovolte mi na úvod trochu ohlédnutí a filozoficky laděný začátek. Čas bezesporu patří mezi nejcennější komodity ze…

Celý článek
big_krvave-zlato-PDZ-227467-970x727

KOMODITY: Zlato s trochou krve

Zlato má za sebou etapu silného růstu, v jejímž průběhu jeho cena prorazila silnou rezistenci, která letos již…

Celý článek
natural-gas-project-project-image

KOMODITY: Kdy přijmout dárek

Stalo se vám někdy, že jste byli v ziskovém obchodu a nemohli jste odolat pokušení prodat vaši pozici…

Celý článek

Co jsou spready?

Výraz spread znamená obecně rozdíl. Ve světě burzy a financí se používá hned v několika odlišných kategoriích. Asi nejznámější je spread bid / ask. Tedy rozdíl mezi kotací nabídkové a poptávkové ceny. Pokud jdete do směnárny koupit nebo prodat cizí měnu, setkáte se právě s touto variantou. Na tabuli vidíte dvě ceny, nákup a prodej dané měny. A spread je rozdíl mezi těmito dvěma nabídkami. Ukazuje, jak je směna pro Vás výhodná. A pokud jsou poplatky nulové, je spread hlavním kritériem pro výběr nejvýhodnější nabídky.

Tento web se však zaměřuje na trochu jiné spready. Hlavním tématem jsou zde tzv. komoditní spready. Co to je? Opět rozdíl. V případě komoditních spreadů rozdíl dvou nebo více cen komoditních kontraktů. Komodity jsou obchodovatelné suroviny, měny, dluhové nástroje a podobně. Kontraktem se rozumí určité množství s přesně definovanými parametry.

Pro rychlé pochopení bude nejlepší několik příkladů:

  1. Rozdíl mezi cenou benzínu a nafty. Všichni motoristé, kteří nakupují palivo do svých miláčků vědí, že ceny benzínu a nafty se v čase nepohybují zcela souběžně. Někdy je benzín výrazně dražší než nafta, jindy jsou třeba stejně drahé. A tento rozdíl lze na burze zobchodovat. Resp. vývoj v čase. Pokud např. očekáváme, že cena obou komodit se bude přibližovat, můžeme nakoupit spread nafta-benzín a naopak.
  2. Rozdíl mezi cenou v zimě a v létě. Opět víme, že ceny nejsou stabilní a mění se např. během roku. I tyto pohyby lze převést do formy burzovního komoditního spreadu a vydělávat na nich. Můžeme třeba spekulovat na to, že kurz Eura bude výhodnější na podzim po turistické sezoně než v době, kdy většina lidí se chystá na dovolenou.
  3. Rozdíl mezi cenou surovin v různých částech světa. Vliv termínů sklizní, počasí, lokální poptávky a podobně není na planetě všude stejný a v čase se mění. Lze proto vytvořit spready i na této bázi. Je-li např. dočasný nedostatek pšenice v Austrálii a přebytek v USA, pravděpodobně se po určitém čase situace vyrovná. Někdo jednoduše převeze lodí pšenici z USA do Austrálie a bude to mít za následek srovnání trhů. Pokud včas otevřeme vhodný spreadový obchod, vyděláme.

Na těchto příkladech je vidět, že komoditní spready jsou velmi zajímavá a pestrá oblast burzovních obchodů. Tento web Vám ukáže jak na ně.